افسانه لوگوی كاديلاك  Cadillac

افسانه لوگوی كاديلاك Cadillac

صدها سال است که "کادیلاک" به عنوان برند برتر در تولید اتومبیلهای لوکس و قدرتمند آمریکایی شناخته شده است.

وجود کادیلاک تاثیر زیادی بر رشد صنعت این دسته از اتومبیلها گذاشته است. کمپانی کادیلاک توسط "انتویین دلا موته کادیلاک" در دترویت ایالات متحده پایه گذاری شد.

سال 1902 بود که این برند نام رسمی خودش را گرفت اما داستانهای زیادی درباره پیدایش لوگوی کادیلاک وجود دارند. یکی از این داستانها می گوید نشان کادیلاک خیلی قبل تر از اینکه کریستف کلمب قاره جدید را کشف کند، طراحی شده بود. داستان دیگری می گوید بنیانگذار این کمپانی اصالتن اهل "تولوز" فرانسه و از خانواده سلطنتی می باشد. اما داستانهای زیاد دیگری هستند که سبب شده تاریخچه برند و لوگوی کادیلاک خیلی جذاب و شنیدنی باشد!

جدا از همه داستانهایی که وجود دارند، بیشتر منابع و افراد متخصص عقیده دارند کادیلاک خودش آرم و لوگوی کمپانی خودش را طراحی کرده است و این به دورانی قبل تر از پیدایش کمپانی بر می گردد! برخی می گویند فرم اصلی لوگو در سال 1687 سالیکه کادیلاک ازدواج کرد، طراحی شد. عده کمی هم هستند که می دانند "انتویین دلا موته کادیلاک" نام اصلی کادیلاک که بنیانگذار کمپانی کادیلاک شد، نیست. کادیلاک این نام را وقتیکه 24 ساله بود و در ارتش خدمت می کرد انتخاب کرد تا وانمود کند از طبقه اشرافی است. در آن زمان این چیزها میان افسرهای جوان فرانسوی عادی بود. در هر صورت این نام وقتیکه کادیلاک تصمیم گرفت به دنیای جدید، آمریکا، مهاجرت کند خیلی به دردش خورد! در آن زمان چیزی به نام "بک گراند چک" در آمریکا وجود نداشت که بخواهند ریشه و سابقه مهاجران را شناسایی کنند. بنابراین زمانیکه کادیلاک به آمریکا رفت هیچ کسی نمی توانست ریشه و نام اصلی اش را شناسایی کند.

وقتی کادیلاک نام جدیدش را انتخاب کرد تصمیم گرفت نشان خانوادگی همسایه قبلی اش "بارون سیلوستر" را هم قرض بگیرد و استفاده کند! بعدها کادیلاک همین نشان خانوادگی همسایه قبلی اش را در آمریکا بکار برد که شد پایه لوگوی کادیلاک! بعدها مشخص شد که "انتویین دلا موته کادیلاک" هیچ ریشه سلطنتی و هیچگونه ارتباطی به هیچ خانواده اشرافی در فرانسه ندارد. هیچ سند یا نوشته ای که او را با این نام و از طبقه اشراف بداند هم وجود ندارد. بر خلاف چیزیکه عده ای باور دارند که لوگو متعلق به خانواده "لا موته کادیلاک" خانواده اشرافی می باشد، هیچ سندی وجود ندارد که حتی ثابت کند چنین خانواده ای اصلن وجود داشته است! چیزیکه آشکار است کادیلاک از نشان خانوادگی همسایه اش استفاده کرد و همان را به شیوه ای که خودش می خواست و در راستای اهداف و برنامه هایش تغییر داد که آرم کمپانی اش بشود. در حقیقت پایه گذار برند پیشرو اتومبیلهای لوکس دنیا برای پیروز شدن و بنام شدن در آمریکا از خودش داستان ساخته بود!

برای مدت بسیار طولانی این لوگو تغییر نكرد و بازسازی نشد. اولین پیام رسمی در رابطه با اجرای تغییرات لوگوی این کمپانی در سال 1999 اعلام شد. این اولین تغییر در لوگوی کادیلاک از سال 1963 تا 1999 بود. چندین تغییر کوچک هم در سال 2002 و 2014 روی لوگوی کادیلاک انجام شد.

لوگوی کادیلاک از رنگهای زیادی تشکیل شده است. رنگهایی مثل سیاه، قرمز، خاکستری، زرد، نقره ای و آبی. هر رنگی در لوگوی کادیلاک مفهوم خاص خودش را دارد اما مجموعه این رنگها با هم بیانگر خلاقیت، کیفیت، برتری، اشتیاق، شگفت انگیزی و مسوولیت پذیری کمپانی سازنده این اتومبیلها می باشد.

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))