امبی گرام ambigram

امبی گرام ambigram

امبی گرام گونه ای از تایپوگرافی است که به شیوه ای هنرمندانه طراحی می شود. می توان گفت امبی گرامها تایپوگرافیهای هنری هستند.

امبی گرام ها می توانند شامل یک کلمه یا بیشتر از یک کلمه باشند. وقتی آنها را از چند سوی متفاوت می بینیم و می خوانیم به یک شکل باقی می مانند. یعنی اگر کلمه یا کلمه ها را سر و ته کنیم، بچرخانیم، از دو سوی مختلف بخوانیم یا از چند زاویه ببینیم باز هم همان کلمه ی اصلی است و یکجور خوانده می شود.

"امبی" به لاتین یعنی دو یا هر دو و "گرام" یعنی کلمه، اما در واقع امبیگرام جدا از کلمه، می تواند در بر گیرنده ی تصویر هنری، سمبل و نشانه هم باشد. در هر صورت آنها با هر شیوه ای که آفریده شده باشند می بایست ویژگی اصلی خودشان را حفظ کنند. یعنی اگر آنها را از چند سو و زوایای مختلف ببینیم، اِلمانهای اصلی آنها باید به همان شکل اصلی باقی بمانند و تغییری در تصویر یا سمبل اصلی بوجود نیاید.

امبی گرامها می توانند چرخشی، سر و ته، انعکاسی، زمینه ای، یک طرفه، دو طرفه، سه بعدی، ترکیبی و یا به گونه های دیگری طراحی شده باشند. رایج ترین نوع امبیگرامها، امبی گرامهای چرخشی هستند یعنی وقتی کلمه یا کلمه ها را در راستای افقی یا عمودی بچرخانیم همچنان همان کلمه اصلی و شیوه نگارش در آن دیده می شود.

امروزه امبی گرامها بیشتر در طراحی گرافیک، لوگوهای تجاری، جلد کتابها، خالکوبیها و جلد آلبومهای موسیقی بکار می روند. اولین بار بعد از اینکه جلد یک رمان معروف به این شیوه طراحی شد و خیلی مورد توجه قرار گرفت، استفاده از اینگونه سبک خواهان بیشتری پیدا کرد. گرافیستها زیاد از این شیوه استفاده می کنند چون شکل تقارن خاص در طراحی آنها و فریب چشمی را که امبی گرامها در نگاه نخست در بیننده بوجود می آورند، بسیار خیره کننده و اثر گذار است.

آفرینش امبی گرامها به بردباری و خلاقیت بسیار بالایی نیاز دارد. نتیجه ی این کار طولانی، همان تاثیر شگفت انگیزی است که در اولین نگاه در افراد بوجود خواهد آمد. این هم برای گرافیستها و هم برای کسانیکه از آن استفاده می کنند، بسیار خشنود کننده است. برای همین است که گرافیستهای زبده، امبی گرامها را جدی می گیرند!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))