گاوهای جنگنده لامبورگینی Lamborghini Bulls

گاوهای جنگنده لامبورگینی Lamborghini Bulls

لامبورگینی کمپانی خودروساز ایتالیایی است که اتومبیلهای لوکس و اسپرت آن شهرت جهانی دارند. اتومبیلهای لامبورگینی پر قدرت، شیک، با سرعت بالا و دارای کارآمدی چشمگیرند.

بنیانگذار کمپانی لامبورگینی، "فروچیو لامبورگینی Ferruccio Lamborghini" قبل از اینکه خودروسازی ماشینهای اسپرت را راه اندازی کند، تولید کننده ی موفق و معروف تراکتور بود. علاقه ی شدید او به ماشینهای اسپرت باعث شده بود تا "فروچیو" چندین ماشین اسپرت با قابلیت بسیار بالا از جمله "مازراتی" و "فراری" خریداری کند.

"فروچیو لامبورگینی" در 28 اپریل 1916 متولد شده بود و نشان تولدش تاروس یا گاو شاخدار بود. مردم بر این باور بودند که "فروچیو" واقن ویژگیهای تاروس را داشت؛ خشن، سرکش، اهل رقابت شدید و هر کوچکترین ویژگی که تاروس داشت در "فروچیو" هم دیده می شد!

سال 1963 "فروچیو" کمپانی شخصی خودش را راه اندازی کرد که اکنون زیر نظر کمپانی آلمانی "آاودی ای جی Audi AG" اداره می شود. (سال 1978 "لامبورگینی" ورشکسته شد و به کمپانی "کرایسلر Chrysler" واگذار گردید. در نهایت در سال 1998 به "گروه خودروسازی فولکس واگن"، به عنوان زیر مجموعه ی "آاودی" فروخته شد و حالا "آاودی" مدیریت و کنترل آن را به عهده دارد.)

لوگوی لامبورگینی تاروس یا گاو شاخدار است که هم نشان تولد پایه گذار این کمپانی است و هم نشانگر علاقه ی شدید او به ورزش گاوبازی اسپانیا است. در واقع گاوبازی مهمترین بخش استایل لامبورگینی به شمار می رود و به همین دلیل بیشتر ماشینهای لامبورگینی همنام با نام گاوهای جنگنده ی مشهور نامگذاری شده اند.

علاقه ی شدید لامبورگینی به گاوبازی به سال 1962 برمی گردد که "فروچیو" به سویل رفت تا از مزرعه ی معروف پرورش گاوهای مبارز "دون ادواردو میورا فرناندز Don Eduardo Miura Fernandez "، پرورش دهنده ی مشهور گاوهای اسپانیایی دیدن کند. وقتی "فروچیو" از مزرعه ی "میورا" بازدید کرد، نه تنها لوگوی کمپانی اش را مشخص کرد بلکه برند مشهورماشینهای لوکس و اسپرت خودش را بوجود آورد. اتومبیلهایی که "فروچیو" از آنها به عنوان نخستین "ابَرماشینها" یاد می کرد.

در هر صورت نه تنها عشق زیاد "فروچیو" به گاوبازی در لوگو نشان داده شده است بلکه هر کدام از ماشینهای لامبورگینی فرم و دیزاین خودشان را نیز از گاوهای مشهور و جنگنده گرفته اند.

البته گمانه زنیهایی در رابطه با اینکه "لامبورگینی" لوگویش را عمدن شبیه لوگوی "فراری" طراحی کرده است نیز وجود دارد. کسی هم چنین شباهتی را از روی اتفاق به لامبورگینی نسبت نمی دهد، چراکه لامبورگینی سابقه ی طولانی در داشتن رقابت بی اندازه و گاه از روی دشمنی با "فراری" در کارنامه ی خودش دارد! اینطور گمان می رود که گاو طلایی مشهور لامبورگینی در زمینه ی سیاه شباهت بسیار زیادی به اسب سیاه در زمینه ی زرد لوگوی "فراری" دارد!

فرم لوگوی لامبورگینی سپر سیاهی را نشان می دهد که گاو جنگنده ای در آن خرناس کنان آماده مبارزه است و نام "لامبورگینی" بالای آن بصورت طلایی درج شده است. این لوگو مانند لوگوی دیگر کمپانیهای خودرو سازی، سمبلیک است. گاو طلایی جنگنده نشانگر قدرت بالای ماشینهای اسپرت لامبورگینی، سرعت، استواری، دوام، توانمندی، بی همتایی و برتری این ماشینها و رنگ سیاه در زمینه آن نشانگر قدرت، پرستیژ، کلاس، بی مانندی و اعتبار بالای آنها می باشد.

بر خلاف دیگر سازندگان میهن پرست ایتالیایی لامبورگینی سنت شکنی کرد و رنگهای ایتالیایی را در لوگویش بکار نبرد! در هر صورت هم نام و لوگوی لامبورگینی و هم قابلیت بسیار بالا و زیبایی بی اندازه ی ماشینهای آن زبانزد اتومبیل دوستان در سرتاسر جهان می باشد. لامبورگینی یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین کمپانیهای خودروسازی جهان به شمار می آید و بی شک این اعتبار شایسته ی آن است.

*** مروری به برخی نامهای ماشینهای لامبورگینی :

* لامبورگینی میورا Lamborghini Miura - "میورا" نژاد گاو جنگنده ی اسپانیایی است که در مزرعه ی "میورا" در سویل اسپانیا پرورش داده می شود. این مزرعه در اصل متعلق به "دون ادواردو میورا فرناندز" پرورش دهنده ی مشهور گاوهای مبارز اسپانیایی بود. "فروچیو" تحت تاثیر شکوه و قدرت گاوهای جنگنده ی "میورا"، لوگو و سبک کمپانی اش را انتخاب کرد. بعدها "ادورادو میورا" سورپرایز و هیجان زده شد وقتی فهمید لامبورگینی نام یکی از ماشینهایش را هم "میورا" گذاشته است! "میورا" با اینکه اسم کوتاهی دارد اما به نژاد بهترین، بزرگترین، قویترین، سرسخت ترین، مبارزترین و قدرتمندترین گاوهای جنگنده اتلاق می شود. این بهترین نامی بود که لامبورگینی می توانست برای ماشینهای ساخته ی خودش انتخاب کند، ماشینهایی که دارای همین ویژگیها هستند!

* لامبورگینی ایسلرو و لامبورگینی اوراکو Lamborghinis Islero and Urraco - ابتدا لامبورگینی ماشینهایش را با حروف شماره دار نامگذاری می کرد. بعد شروع کرد به نامگذاری آنها همنام با نام گاوهای مبارز و مشهور نه نژادشان. به عنوان مثال "لامبورگینی ایسلرو" بعد از گاو مقاوم و جنگنده ای از نژاد "میورا" نامگذاری شد که در هنگام مسابقه ی گاوبازی، باعث کشته شدن ماتادور مشهور "مانولته" شده بود. "اوراکو" گاو مبارز دیگری است که آن هم در جریان مسابقه ی گاوبازی، ماتادور را کشت. جالب اینجاست که در دنیای لامبورگینی هم این دو ماشین همان بلا را به سر این خودروسازی در آوردند! "ایسلرو" از جمله کم طرفدارترین ماشینهای لامبورگینی به شمار می آمد و فروش بسیار پایین "اوراکو" کمر این خودروسازی را شکست!

* لامبورگینی دیابلو (شاخهای شیطان) Lamborghini Diablo - "لامبورگینی دیابلو" از نام گاو مشهور جنگنده ای گرفته شده که توسط یک اشراف زاده ی اسپانیایی "دوک وراگوا" پرورش داده شده بود. این گاو قدرتمند ساعتها در نبرد سخت و خشونت بار با ماتادور معروف "ال چیکورو" طاقت آورده بود.

* لامبورگینی مورسیه لاگو (گاو اسطوره ای) Lamborghini Murciélago - "لامبورگینی مورسیه لاگو" از نام گاو جنگنده ای گرفته شده که سال 1879 بعد از تحمل 24 (و در برخی منابع 28) ضربه ی شمشیر در یک مسابقه ی گاوبازی در کوردوبا هنوز زنده مانده بود. سرسختی و مقاومت این گاو جنگنده باعث شد تا ماتادور از کشتن او صرف نظر کند. بعدها این گاو مبارز به "دون آنتونیو میورا" برادر "ادواردو میورا" پرورش دهنده ی معروف گاوهای جنگنده اهدا شد تا از آن در پرورش نژاد معروف "میورا" استفاده کنند.

* لامبورگینی اوروس Lamborghini Urus - "اوروس" نژاد پایه و اجداد گاوهای جنگنده ی امروزی است. اوروس ها وحشی، بسیار درشت و قوی هیکل بودند تا جاییکه فقط اندازه ی دور شانه ی این گاوها به یک متر و هشتاد سانتیمتر می رسید. "لامبورگینی اوروس" هم ویژگیهای مشابهی به "اوروس" دارد؛ هم درشت تر و بزرگتر است و هم ساختار به مراتب محکمتری دارد.

* لامبورگینی اسپادا Lamborghini Espada - "اسپادا" به معنی شمشیر ماتادور هست اما در واقع به شخص خود ماتادور اتلاق می شود. "اسپادا" آرزوی لامبورگینی برای ساخت ماشینهای لوکس چهار سرنشین به شمار می آمد. مدل "اسپادا" به پر فروش ترین مدل لامبورگینی تبدیل شد و بسیار موفقیت آمیز بود. "اسپادا" آرزوی "فروچیو" را برآورده کرد!

* لامبورگینی گالاردو Lamborghini Gallardo - "گالاردو" نژاد تاریخی گاو جنگنده ی اسپانیایی بود که "میورا" در پرورش گاوهای جنگنده اش از آن نژاد بهره گرفت.

* لامبورگینی اونتادور Lamborghini Aventador- "اونتادور" از نام گاو مبارز و پیروز اوایل دهه ی 90 گرفته شده است.

* لامبورگینی هوراکان (توفان) Lamborghini Huracan - "هوراکان" به نام یکی از گاوهای جنگنده ای که سال 1879 در "الیکانته" مبارزه کرد، برمی گردد.

برخی تصاویر متفرقه از لامبورگینی :

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir