ناگفته ها از لوگوی پوما    PUMA

ناگفته ها از لوگوی پوما PUMA

پوما حیوانی كه هم در شب و هم در روز در حال تکاپو است.

برند آلمانی "پوما" برای لباسها و کفشهای اسپرت و ورزشی اش بسیار معروف است. محصولات پوما کیفیت بالایی دارند و طراحی حرفه ای و خاص آنها، خصوصن در کفشهای ورزشی، دارای شهرت جهانی چشمگیری است. برخلاف خیلی از رقیبان پوما، داستان این برند پر از حوادث تلخ، جنگ و رقابت خانوادگی دو برادر می باشد!

پایه گذار پوما "رادولف دسلر Rudolf Dassler" ، برادر "آدولف دسلر Adolf Dassler" (پایه گذار آدیداس) بود. این دو برادر قبلن در کارخانه ی کفش سازی "دسلر برادرز" که در شهر بسیار کوچکی قرار داشت، شریک بودند. این برند ناشناخته و کوچک در سال 1923 بصورت بی سابقه ای مشهور و شناخته شد؛ آن وقتی بود که بسیاری از ورزشکاران با مدالهای المپیک به خانه بازگشتند در حالیکه کفشهای "دسلر برادرز" را استفاده کرده بودند.

برادران دسلر سالها سال قبل از اینکه برندی بوجود بیاورند کفش تولید می کردند. آنها اولین نمونه کفش را در دستشویی خانه ی خودشان ساختند. در همان دستشویی متریالهای مختلف را آزمایش کردند و تکنیکهای مختلف را امتحان کردند تا با دوام ترین و با کیفیت ترین کفشی را تولید کنند که دنیا تا آن موقع ندیده بود.

اما جدایی و نقطه ی فرودِ کار برادران دسلر به تدریج در طول زمان به دلیل تفاوت در باورهای سیاسی آنها شکل گرفت. هر دو برادر به حزب نازی پیوستند. وقتی "هیتلر" داشت بیشتر قدرت می گرفت، "آدولف" کم کم خودش را از حزب نازی بیرون کشید اما "رادولف" به ارتش نازی ملحق شد. بعد از بازگشت "رادولف"، دو برادر دعوای سختی کردند و این منجر به جدایی آنها از یکدیگر شد. شرکت آنها از هم پاشید و "رادولف" رفت تا در نقطه ی دیگر شهر کارخانه ی جدیدی را از صفر برای خودش بسازد.

در تمام سالهای بعد، هر دو برادر پیوسته تلاش می کردند که در کار خودشان بهتر بشوند. هر کدام از آنها که حالا بیزنس و شرکت خودش را داشت، بسیار مورد توجه قرار گرفته بودند و حتی با وجود نبود تبلیغات آنچنانی، تقاضا برای کالاهای آنها هر روز بیشتر می شد. هر دو برادر خوب می دانستند که هیچ تبلیغی بهتر از این نیست که کفشهای تولید شده آنها را بهترین ورزشکاران دنیا به پا کنند. این مساله رقابت شدیدی بین دو برادر بوجود آورده بود. هر کسی که می توانست دنیای ورزش را به این شکل از آن خود کند، برند پیروز به شمار می آمد!

در سال 1948 آدولف "آدیداس" را بوجود آورد و رادولف "رودا" را. "رودا" اسمی بود که بعدها به "پوما" تبدیل شد. "پوما" بهترین نام انتخاب شده برای این برند بود چون ترجمه ی آن به زبانهای مختلف دنیا یکی است و همچنین بهترین نام برای بیان سرعت و قدرت می باشد. پوما حیوان هم در شب و هم در روز در حال تکاپو است. پوما یکی از شکارچیان زبده حیات وحش به شمار می رود. پرش این حیوان تنها با یک جهش حداکثر به بالاتر از 6 متر می رسد. ویژگیهای پوما حیوان بود که ایده ی لوگوی برند "پوما" را بوجود آورد. طرح اولیه ی لوگو، پوما را در حال پریدن از حرف "D" که حرف اول کلمه "Dassler" می باشد را نشان می دهد.

سال 1957 "رادولف" ضخامت فونت لوگویش را بالا برد تا بیشتر شبیه لوگوتایپهای مدرن به نظر بیاید. "رادولف" چند ضلعی داخل لوگو را که اسمش دور آن نوشته شده بود را هم حذف کرد تا شکل ساده و راحت تری به لوگو بدهد.

سال 1958 پوما شکل "فرم استرایپ" کفشهایش را به عنوان نام تجاری ثبت کرد. این فرم ویژه و شکل جدید در کفشهای ورزشی کمک به استحکام بیشتر کفش می کرد.

سال 1960 پوما از "آرمین هری" دونده ی آلمانی درخواست کرد تا 100 متر فینال را با پوما بدود. "هری" قبلن آدیداس استفاده کرده بود برای همین از "آدولف" (آدیداس) درخواست پول کرد تا باز آدیداس بپوشد. آدیداس درخواست "هری" را نپذیرفت. به این ترتیب آلمان برنده ی مدال طلا با پوما شد اما "هری" در مراسم اهدای مدال دوباره آدیداس به پا کرد! با این کار "هری" می خواست از هر دو برادر پول گرفته باشد! "آدولف" چنان عصبانی شد که "هری" را بطور کلی از محصولات آدیداس محروم کرد!

در سال 1967 پوما عمکلرد چشمگیری در صنعت لباس ورزشی داشت و تلاش می کرد تا گستره ی فعالیتش را بیشتر کند. به همین خاطر به تولید لباسهای اسپرت و راحتی برای عموم دست زد. با گسترش دامنه ی فعالیتهایش لوگوی جدیدش را نیز معرفی کرد. همان لوگویی که امروز همه از پوما می شناسند.

لوگوی جدید پوما را یک کارتونیست به نام "Lutz Backes" طراحی کرد. این لوگو سمبل شایستگی و دوام و رنگ مشکی آن بیانگر قدرت می باشد.

"رادولف" در سال 1974 چشم از جهان فرو بست اما میراثی به جا گذاشت که از آن به عنوان ماندگارترین امپراتوری لباس ورزشی یاد می شود. بسیاری از ستاره های ورزشی دنیا با پوما مدال المپیک کسب کرده اند و بهترین ورزشکاران دنیا از دوام، راحتی و کارایی لباسها و کفشهای ورزشی این برند گفته های زیادی دارند!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))