لوگوی فولکس واگن Volkswagen

لوگوی فولکس واگن Volkswagen

فولکس واگن از سوسک تا افتخار!

پیدایش کمپانی فولکس واگن به دهه ی 1930 و دوران نازی در آلمان بر می گردد.

پایه ی آن ایده ی ساخت ماشین ساده ای بود که بعدها به Beetle معروف شد. مدل "بیتل" از شکل حشره ای از خانواده ی سوسکها الهام گرفته شده بود، همان ماشینی که ما آن را با نام فولکس قورباغه ای می شناسیم.

عقیده ی هیتلر این بود که هر کسی باید بتواند ماشین داشته باشد. می خواست مردمی که سطح مالی خیلی بالایی ندارند هم بتوانند از عهده ی خرید ماشین بر بیایند. ماشینی که جا و سرعت مناسب دارد و نیازهای یک خانواده ی معمولی را برطرف می کند یعنی "ماشینی برای مردم"!

هیتلر خواسته ی خودش را با "فردیناند پورش" مطرح کرد و پورش طراحی چنین ماشینی را شروع کرد. اولین نمونه ی این ماشین سال 1936 کامل شد. در همان مدل اولیه شکل خاص و متفاوت این ماشین و فرم سوسک وار آن کاملن پیدا بود و توانست طرفداران زیادی پیدا کند.

لوگوی فولکس واگن یکی از مشهورترین و قابل تشخیص ترین لوگوهای دنیاست اما بسیار ساده و آشکار طراحی شده است؛ حرف V روی حرف W.

برای طراحی لوگوی فولکس واگن، مسابقه ای بین کارکنان شرکت ترتیب داده شد. در نهایت یکی از مهندسها به نام Franz Reimspiess این جایزه را برد و ایده ای که او برای لوگوی فولکس واگن داد، به عنوان طرح اصلی لوگوی فولکس واگن انتخاب شد. این همان مهندسی بود که در اوایل دهه ی 1930 موتور ماشین Beetle را هم تکمیل کرده بود.

لوگوی اولیه با رنگ مشکی از حروف VW تشکیل شد و الهام گرفته از نماد نازیها بود. وقتی جنگ تمام شد، حروف VW داخل دایره گذاشته شد اما همچنان رنگ آن مشکی بود. سال 1967 رنگ لوگو به آبی کم رنگ تغییر کرد تا ارتباط دیداری دوستانه تری را با دنیا برقرار کند. سال 1978 تغییر دیگری روی لوگو اعمال شد. رنگهای لوگو برعکس شدند، جاهایی که در لوگو سپید رنگ بودند آبی شدند و جاهایی که آبی رنگ بودند، سپید! با این تغییر، حروف VW سپید شدند و در مرکز زمینه ی آبی قرار گرفتند. سال 1995 رنگ آبی پررنگ تر شد. در نهایت با تغییرات دیگر در سال 2000، حالت 3D و طیفهای نقره ای به لوگو اضافه شد، همان لوگویی که امروزه آن را می شناسیم.

با وجود اینکه لوگوی فولکس واگن طی سالها چندین بار مورد بازسازی و تغییر قرار گرفت اما شکل و فرم اولیه ی مربوط به دهه ی 1930 را حفظ کرد.

این ماشین نماد تکنیک بالای آلمانها در ساخت ماشین و موفقیت تجاری آنها در دنیا به شمار می آید و لوگوی آن نمادی از اصالت، دقت و مهارت آلمانی در ساخت اتومبیل می باشد.

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))