ایجاد هویت و لوگوی جدید برای برند نچرال دا ترا !

ایجاد هویت و لوگوی جدید برای برند نچرال دا ترا !

نچرال دا ترا (تاسیس در سال ۲۰۰۱) فروشگاه زنجیره‌ای کوچک مواد غذایی در سائوپائولو برزیل است که روی مواد غذایی تازه متمرکز است.

در سال 2015، هورتیفروتی، فروشگاه زنجیره‌ای بزرگتر مواد غذایی با 30 فروشگاه در برزیل، این شرکت و هشت فروشگاه آن را خرید. فیوچربرند به تازگی، به منظور گسترش نچرال دا ترا، هویت و فروشگاه مفهومی جدیدی برای این شرکت طراحی کرده است.

هورتیفروتی، رقیب اصلی نچرال دا ترا، این شرکت را خرید. با توجه به اینکه این دو نمی‌توانستند دو برند متفاوت داشته باشند، مشکل نخست فیوچربرند این بود که توصیه کند کدامیک از این دو برند در سائوپولو ذیل دیگری قرار گیرد. پس از انتخاب برند، لازم بود که این برند جایگاه‌یابی شود و ارزش حاصل از عملیات‌های هر دو شرکت با یکدیگر ادغام شود. جایگاه جدید برند الهام‌بخش هویت جدید و همچنین تجربه جدید خرید، از عرضه محصولات در محیط فروشگاه و ارائه خدمات مختلف گرفته تا ارتباط بصری جدید، بود.

نمونه‌ای از ظاهر قدیم و جدید فروشگاه:

جایگاه جدید برند به دنبال ایجاد ارتباط میان مصرف‌کنندگان شهری با طبیعت و آوردن حس روستا به فروشگاه‌ها بود. این برند به دنبال تجربه‌ای بود که تازگی و کیفیت مواد غذایی دریافتی از تولیدکنندگان را با راحتی و آسودگی زندگی شهری ترکیب کند. هویت بصری جدید این برند بر رنگ‌ها، بافت‌ها و مواد خود طبیعت تأکید می‌کند. آیکون و لوگوی این برند این تصور را به ذهن می‌آورد که همه‌چیز حاصل مستقیم طبیعت است. وسایل و دیوارپوش‌های این فروشگاه‌ها از مواد در دسترس ساخته شد. قصه‌گویی به مردم در درک تنوع و قابلیت استفاده هر محصول کمک می‌کند. برای مثال، می‌توان توضیح داد که کدام گوجه برای سس و کدامیک برای سالاد از همه مناسب‌تر است.

شاید منصفانه نباشد که با دید سخت‌گیرانه به لوگوی قدیمی نگاه کنیم چون به وضوح اگر برای مثال از طراحی ستاره‌ای لوگو صرف‌نظر کنیم باید فونت Zapfino که حروفچینی بی‌قاعده‌ای دارد نیز با استانداردهای‌تان منطبق باشد. مشکل اصلی لوگوی قدیمی این بود که کیفیت نچرال دا ترا را منتقل نمی‌کرد و این حس را ایجاد نمی‌کرد که رفتن به نچرال دا ترا تا حدی به رفتن به دیگر فروشگاه‌های مواد غذایی برتری دارد. لوگوی جدید سطحی از به هم پیوستگی را در فروشگاه زنجیره‌ای ایجاد می‌کند که باعث می‌شود، بر خلاف لوگوی قدیم، فروشگاه کمتر همانند مزرعه‌ای کوچک به نظر برسد. این لوگو هیجان‌برانگیزترین لوگوی ممکن نیست، اما برتری لازم را دارد. این ایده را دوست دارم که خط ضخیم نشان زمین است و جوانه دلربایی از آن سر بر آورده است. نوشتۀ لوگو با حروف «R» های متمایز خود کمی جذاب‌تر شده است. یکی از مشکلات کوچک لوگو این است که «A» کلمه «TERRA» کمی بیش از حد به لبه خط چسبیده است. بد نیست که کلمه به صورت کامل همتراز نشده است تا از نظر بصری متعادل باشد، اما شاید به اندازه 1 درصد این کلمه بیشتر به سمت راست رفته است.

لوگو می‌تواند به مونوگرام «N» به همراه خط و جوانه تبدیل شود و از آن به عنوان علامت اختصاری برای شناسایی سریع برند استفاده کرد. در عمل، هویت برند در واقع طرح حروف ثانویه‌ای را اضافه کرده است که متأسفانه طبیعی بودن لوگو را خراب می‌کند. فونت نوشته‌ها سرد و مصنوعی به نظر می‌رسد و فاقد سبک و وزن متضاد با لوگو است... انگار تقریبا همان فونت است. ولی مخاطب در مورد یکسان بودن فونت دچار تردید می‌شود. لوگو همچنین خط ضخیم را تکرار می‌کند، اما این خط 20 برابر سنگین‌تر است و باز هم زیبایی‌شناسی روزنامه‌ای و شرکتی عجیبی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود لوگو بیشتر برای شرکت بیمه مناسب باشد.

فیوچربرند پروژه آزمایشی از طراحی محیطی گرفته تا پیام‌های ارتباطی با مصرف‌کننده برای فروشگاه جدید خلق و اجرا کرد. این فروشگاه جدید مکانی برای گسترش آتی برند شده است و استاندارد جدیدی برای تجربه خرید و رابطه با مصرف‌کننده در داخل فروشگاه ایجاد می‌کند. برند درون این اکوسیستم جدید شروع به کار کرد و در نتیجه در هویت و جایگاه جدید خود بیشتر فرو رفت.

فضای داخلی فروشگاه مفهومی عمدتا از نظر طراحی وسایل و سفید و قهوه‌ای بودن کلی نشانه‌ها برتری آشکاری به فضای قدیمی دارد، که باعث تضاد رنگی و پس‌زمینه زیبایی برای تمام مواد غذایی می‌شود. فونت باز هم بسیار بی‌ربط به نظر می‌رسد. اگر تمام نشانه‌ها با فونتی مشابه با لوگو (با خطوط عرضی بزرگ و گرمی ذاتی آن) طراحی شده بودند فوق‌العاده بود.

در کل، لوگوی جدید برتری تردیدناپذیری به لوگوی قدیمی دارد و باعث شده است که این فروشگاه زنجیره‌ای بالغ‌تر به نظر رسد. حالا فقط باید منتظر بمانیم که تاریخ انقضای فونت ثانویه فرا برسد و فونت بهتری جایگزین آن شود.

فیلم کوتاهی از این برند در کانال تلگرام قرار داده شده است. لطفا بازدید فرمایید. logoir@

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))