31شهریور روز جهانی بدون خودرو

31شهریور روز جهانی بدون خودرو

22 سپتامبر سال 2009 در راستای برنامه های حمایت از محیط زیست و به منظور ترویج فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی، روز جهانی بدون خودرو نامیده شد.

در این روز مردم دنیا تلاش می کنند تا پیاده، با استفاده از دوچرخه یا وسایل نقلیه عمومی در سطح شهر تردد کنند، برای همین فرصت بیشتری دارند تا در مکانهای عمومی با هم خوش و بش کنند و از گفتمان هرچند کوتاه با همدیگر لذت ببرند.

کشورهای هلند و بلژیک در اجرای چنین برنامه ای پیشرو بودند اما بعد کم کم با پررنگ تر شدن تاثیرات مثبت این برنامه و ابراز نگرانیهای آلودگی محیط زیست در همه دنیا، این برنامه به جریانی جهانی تبدیل شد و به نام روز جهانی بدون خودرو ثبت گردید.

بعد از نهادینه شدن این برنامه، کمپینهای زیادی در سرتاسر جهان برای پشتیبانی از آن راه اندازی شد. مردم با آگاهی از اینکه بخش بزرگی از آلودگیهای زیست محیطی ساخته ی دست خودشان است، خود را موظف می دانند تا حداقل یک روز در سال از وسیله نقلیه شخصی استفاده نکنند.

در حال حاضر بوگوتا پایتخت کلمبیا موفق ترین و بزرگترین روز بدون خودرو را در جهان اجرا می کند. از سال 2007 این برنامه در جاکارتا پایتخت اندونزی که یکی از شلوغ ترین شهرهای جهان است نیز در حال اجرا است.

این یکی از آسانترین و در عین حال کارآمدترین روشها برای ایجاد محیط شهری سالم برای همه است چون با همیاری خود مردم اجرا می شود. ما هم دوست داریم در کم کردن یا از بین بردن آلودگیهای زیست محیطی نقشی داشته باشیم پس به این جریان می پیوندیم!

فیلم کوتاهی از برندهای مختلف در کانال تلگرام قرار داده شده است. لطفا بازدید فرمایید. logoir@

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))