لوگو The world game یک اثر پنج ضلعی

لوگو The world game یک اثر پنج ضلعی

The world game برنامه‌ای تلویزیونی است که اولین بار از SBS – شبکه‌ی عمومی رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی استرالیا- در سال 2001 پخش شد و دنیای جذاب فوتبال را برای استرالیایی‌ها به ارمغان آورد.

در ابتدا مدت زمان این برنامه 6 ساعت بود اما در حال حاضر تنها 30 دقیقه به طول می‌انجامد و اغلب مخاطبین آن بصورت آنلاین از طریق اینترنت و اپلیکیشن تلفن همراه آن را تماشا می‌کنند.

نظر به اینکه مخاطبین این برنامه در جام‌جهانی پیش‌رو در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهند یافت، The World Game اخیراً شناسه‌ی جدیدی را معرفی کرده که توسط Frost Design سیدنی طراحی شده است.

این شناسه‌ی جدید از شکل پنج‌ضلعی توپ فوتبال الهام گرفته شده و به دلیل شباهت آن به تاج‌سنگ The World Game را به عنوان «خانه»‌ی فوتبال و متنوع‌ترین و جامع‌ترین ورزش از نظر فرهنگی در کره‌ی خاکی معرفی می‌کند.

همچنین شکل این پنج ضلعی مضافاً بر مفهوم «خانه» تأکید می‌کند، پیامی که با نحوه‌ی چینش حروف این برند تقویت شده است. به‌علاوه برای ادای احترام به گذشته‌ و اشاره به سابقه‌ی فعالیت گزارشگر افسانه‌ای فوتبال Les Murray، از قسمتی از صوت گزارش او نیز استفاده شده است.

شاید این میزان توجه به یک برنامه در اینجا عجیب به نظر برسد اما گمان می‌کنم با توجه به محدودیتی که از بابت استفاده از لوگوی SBS در ساخت لوگوی حاضر وجود داشته، نتیجه در عمل بسیار جالب و ستودنی از کار درآمده است. لوگوی قبلی SBS ترکیبی نسبتاً غامض از چیزها بود که پرداخت شده بود و با اینکه خیلی بزرگ بود تحت تأثیر حواشی گرافیکی و شکل سپر‌مانند زننده‌ای که آن را در بر می‌گرفت به سختی قابل تشخیص بود.لوگوی جدید علامت درشتی است که دارای شخصیتی مستقل است و بدنه‌ی آن در برابر بزرگی لوگوی SBS به خوبی ایستادگی می‌کند – شاید استرالیایی‌ها همچون جعفری در کنار بشقاب، دیگر به آن عادت کرده‌اند و متوجه آن نمی‌شوند. جذابیت اصلی این لوگو در جایگذاری شکل پنج‌ضلعی که در همه‌ی توپ‌های فوتبال دیده می‌شود به جای حرف «O» است که سبب می‌شود بی‌درنگ تشخیص‌ داده ‌شود. اندازه‌ی آن نیز به درستی انتخاب شده که اگر به بزرگی بقیه‌ی حروف بود تأثیر آن از بین می‌رفت. از نحوه‌ی جایگذاری «THE» نیز خیلی خوشم می‌آید چرا که قبلاً به شکلی احمقانه قرار داده شده بود و اسم برنامه را خراب کرده بود. این لوگو اگر در کنار لوگوی SBS قرار نگرفته بود می‌توانست محشر باشد زیرا با اینکه هیچ‌کجای آن اسمی از فوتبال آورده نشده با یک‌ نگاه می‌توان متوجه ارتباط آنها شد.

این شناسه شکل پنج‌ضلعی توپ فوتبال را به مجموعه‌ای جذاب از الگوهایی تبدیل کرده که طوری درکنار هم قرار گرفته‌اند که گویی روی یک توپ واقعی قرار دارند و حول یک کره‌ی نامرئی می‌چرخند. خط‌ها و نقطه‌ها در آن به شیوه‌ای جدید در کنار هم قرار گرفته‌اند. رنگ فلوئورسنت سبز و زرد آن پس از مدتی کمی چشم را می‌زند اما به خوبی جلب توجه می‌کند.

در هنگام پخش، شناسه انرژی خوبی دارد، به خصوص زمانیکه الگوهای آن با لوگوتایپ در تعامل قرار می‌گیرند. خوشبختانه زبان بصری قادر به نمایش اطلاعات بیشتری درباره‌ی امتیازات و جداول است که در همه‌ی آنها برای یکسان‌سازی تصویری‌ از زوایای مختلف شکل پنج ضلعی فوق‌الذکر استفاده شده است.

در مجموع با توجه به پوششی که اخیراً پروژه‌هایی مانند SKY Sports و Eurosport Olympics داشته‌اند فکر می‌کنم این لوگو چشم‌اندازی تازه در حوزه‌ی ورزش بوجود آورده است که با وجود استفاده از زیبایی‌شناسی مشابه توانسته برخی ایده‌ها و کاربست‌های اولیه را به کار گیرد.

از فیلم های کوتاه و جذاب هویت بصری این برند در کانال تلگرام بازدید فرمایید. logoir@

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))