لوگوی ناسا، کوفته قلقلی یا کِرم؟

لوگوی ناسا، کوفته قلقلی یا کِرم؟

لوگوی ناسا را خیلی ها، چه آنها که توجه زیادی به دانش هوا و فضا نشان می دهند، چه آنها که علاقه به ماجراجویی و یافته های جدید صنعت هوا و فضا دارند و چه مردم عادی که هر از گاهی خبرهای جالب و شگفت انگیز در این رابطه را دنبال می کنند، می شناسند.

شناخته شده ترین لوگوی ناسا، لوگوی دایره ای شکلی است که از لوگوتایپ سپید رنگ و نشانهای سپید و قرمز تشکیل شده و به "کوفته قلقلی" معروف است.

این لوگو در سال 1959 توسط یکی از کارکنان ناسا طراحی شد.

لوگوی طراحی شده مفاهیم زیادی را در خود داشت. حالت دایره ای شکل لوگو نشانگر سیاره است، ستاره های ریزی که در زمینه لوگو دیده می شوند نشانگر فضا و کهکشان، علامت قرمز رنگ V شکل، نشانه صنعت هواپیماسازی – سازه های فضایی و خط کروی شکل درون لوگو که دور نوشته ی ناسا قرار گرفته هم نشانگر سفرهای فضایی است.

ناسا 16 سال تمام از لوگوی "کوفته قلقلی" استفاده کرد تا اینکه سال 1975 تصمیم گرفت لوگوی مدرن و جذابتری را جایگزین کند.

ناسا می خواست لوگوی مدرن جدیدش هم قابلیتها و کارایی بیشتری نسبت به "کوفته قلقلی" داشته باشد و هم فاقد ایرادهای تکنیکی ای که "کوفته قلقلی" داشت، باشد! با اینکه "کوفته قلقلی" از لحاظ مفهومی کاملن با نوع فعالیت ناسا همخوانی داشت اما طراحی اش بی نقص نبود؛ قابلیت بکارگیری در مدیا و رسانه های مختلف را نداشت، قابلیت چند منظوره بودن را هم نداشت!

در سایزهای بزرگتر، در موارد چاپی و در چاپ سیاه و سپید بی کیفیت بود. به بیان ساده تر لوگوی "کوفته قلقلی" یک فاجعه بود و از لحاظ کیفیت و تکنیک های طراحی لوگو و گرافیک جایگاه بالایی نداشت!

بلاخره ناسا در سال 1975 لوگوی جدیدش را معرفی کرد. این لوگوی مدرن همان کلمه ناسا بود که با شکل تایپی منحصر به فردی اجرا شده بود.

چون لوگوی جدید انعطاف و حرکت کرم واری را القا می کرد، به لوگوی "کِرم" معروف شد.

اما 17 سال از عمر "کرم" نگذشته بود که ناسا تصمیم گرفت "کرم" را بازنشسته کند و دوباره از "کوفته قلقلی" استفاده کند!

سال 1992 بود که ناسا دوباره "کوفته قلقلی" را روی کار آورد تا یادآور دوران اوج ناسا و روزهای پیروزمند و خاطره انگیز آپولو باشد. ناسا "کوفته قلقلی" را معجزه ای می دانست که دوباره به ناسا برگشته و از دیدن دوباره آن خوشحال بود!

ناسا از نشان ها و لوگوهای دیگری هم در موارد مختلفی استفاده می کند، مثل لوگوهایی که در مناسبتها و مراسم ویژه از آن استفاده می شود، نشانی که به عنوان مهر از آن استفاده می شود و یا آرمهایی که فضانوردان در ماموریتهای فضایی روی لباسهایشان می زنند.

به جا است یادی کنیم از دو بانوی فضانورد ایرانی، انوشه انصاری و یاسمین مقبلی که با افتخار در ناسا درخشیدند و مایه افتخار تمام جهانیان هستند.

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir