عصر جدیدی در انتظار است - لوگوی جدید مسابقات فرمول 1 - 2018 F1

عصر جدیدی در انتظار است - لوگوی جدید مسابقات فرمول 1 - 2018 F1

رونمایی از لوگوی جدید مسابقات فرمول 1 - 2018 F1

فرمول یک ــ که بصورت رسمی مسابقات قهرمانی اتومبیل‌رانی جهانی از فدراسیون بین‌المللی اتومبیل‌رانی نامیده می‌شود ـ

ـ در سال ۱۹۵۰ پایه‌گذاری شد و بالارده‌ترین و باکیفیت‌ترین رقابت در زمینه مسابقات اتومبیل‌رانی در سراسر جهان است، و طی آن سریع‌ترین ماشین های جهان در چند مسابقه جایزه بزرگ در اطراف جهان بصورت فصلی به رقابت می‌پردازند.

در سال ۱۹۵۰ تنها هفت مسابقه جایزه بزرگ برگزار شد اما با افزایش محبوبیت ورزش، در سال ۲۰۱۷ تعداد مسابقه‌های جایزه بزرگ در سراسر جهان به عدد ۲۰ رسید.

آیا تا به اینجا کلمه «جهان» را به اندازه کافی تکرار کرده‌ام؟

شاید لازم باشد یک‌بار دیگر ان را تکرار کنم: فرمول یک یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در سراسر جهان است.

در تعطیلات پایان هفته گذشته، در مسابقه بزرگ ابوظبی که آخرین مسابقه‌ی فصل ۲۰۱۷ بود، فرمول ۱ لوگوی جدیدی را معرفی کرد که توسط دفتر آژانس تبلیغاتی ویدن کِنِدی در شهر لندن طراحی شده است.

مقاله‌های پیشنهادی: 

وبسایت کریتیو رویو مصاحبه‌ای بسیار خوب و دقیق با ریچارد تورلی مدیر اجرایی آژانس تبلیغاتی ویدن کِنِدی را منتشر کرده است.

ریچارد تورلی، مدیر اجرایی محتوا و طراحی، این پروژه را برای دفتر لندن آژانس تبلیغاتی ویدن کِنِدی هدایت کرد. او در این مصاحبه عنوان کرد؛‌

«چالش اصلی از لحاظ خلاقیت، طرح برنامه بازاریابی جدید برای فرمول یک به عنوان یک برند سرگرمی و رو به جلو بود، برنامه‌ای که در بسیاری از کانال‌ها عملی باشد.

هدف لوگوی جدید مجسم کردن نیروهای اصلی مسابقات فرمول یک، یعنی سرعت، تهاجم، و کنترل است، درحالیکه اجزاء به‌هم‌پیوسته، صیقل خورده و دقیق آن بیانگر مهارت فنی تیم‌های مهندسی فرمول یک هستند.

زیبایی آن الهام‌بخش است و به سمت آینده متمایل است، اما ذاتا برگرفته از میراث غنی گرافیک‌های مسابقات اتومبیل‌رانی است».

صفحه اخبار دفتر لندن آژانس تبلیغاتی ویدن کندی

لوگوی قدیمی در سال ۱۹۸۷ توسط کارتر وانگ طراحی شد و یکی از بهترین ـ یا دست‌کم، شناخته‌شده‌ترین ــ شیوه‌های بهره‌‌گیری از فضای منفی در لوگوها است.

زاویه بسیار زیاد حروف ایتالیک و خطوط شتاب در سمت راست به وضوح نشان می‌دهند که این لوگو حاکی از سرعت است.

لوگوی نوشتاری قدیمی به شدت مورد سوال بود و من شکی ندارم اگر امروز رونمایی می‌شد بررسی موشکافانه رسانه‌ها را تاب نمی‌‌آورد. با این حال، ۳۰ سال زمان بسیار زیادی است و این لوگو ارزش و طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان به دست آورده است.

خیلی دشوار است که بگوییم واقعا نیاز مبرمی برای تغییر این لوگو وجود داشت؛ من این لوگو را همانند لوگویی در سطح ان‌بی‌ای، ان‌اف‌ال یا المپیک در نظر می‌گیرم که در این سطح لوگو بیشتر نباید خیلی پیرو مد روز یا هماهنگ با گرایشات زمانه باشد، بلکه مهر تاییدی بر کیفیت باشد.

با این وجود، کاملا قابل درک است که ۳۰ سال از زمان طراحی این لوگو می‌گذرد و اخیرا تغییراتی در مالکیت فرمول یک بوجود آمده است؛ شرکت رسانه‌ای آمریکایی «لیبرتی مدیا» فرمول یک را خریداری کرده است و حقوق و پروانه‌های قراردادها، توزیع بین‌المللی، و مدیریت تجاری آن را در اختیار دارد؛‌ بنابراین، این زمان برای ایجاد یک تغییر بزرگ بسیار مناسب بوده است.

لوگوی جدید هنوز بلافاصله به محض دیده شدن (یا بصورت واضح) نشان نمی‌دهد که متعلق به «فرمول یک» است، اما مطمئنا بعد از یک یا دو فصل استفاده‌ از این لوگو اینگونه خواهد شد، زیرا طبیعتا مردم هنگام تماشای مسابقات فرمول یک این لوگو را خواهند دید.

احتمالا این شیوه تزئین حروف به عنوان حرف F یا عدد 1 خوانده نمی‌شود چون حروف بسیار انتزاعی شده‌اند اما از آنجا که در زمینه مسابقات اتومبیل‌رانی قرار دارد، استنباط آن به عنوان حروف F1 خیلی دشوار نیست.

من از لحاظ عاطفی به لوگوی قدیمی وابسته نیستم ــ خلاقیت آن را دوست دارم ولی فقط در همین حد ــ بنابراین برخلاف بسیاری از مردم در فضای مجازی، در مورد طراحی لوگوی جدید «عصبانی» نیستم، و اتفاقا از آن خوشم می‌‌آید، خیلی زیاد!

لوگوی جدید از سنت‌های معاصر طراحی لوگو فاصله گرفته است:‌

به شکل مربع نیست تا در در آواتارهای رسانه‌های اجتماعی جا بگیرد، «تخت» نیست، نوپرست نیست، و تا جای ممکن بصورت کج نوشته شده است.

این لوگو تا حدودی لوگوی باشگاه یوونتوس را برای من یادآوری می‌کند (که بسیاری از مردم از آن نیز بیزار بودند) زیرا به همان اندازه که یک لوگوی سبک‌ زندگی با جذابیت تجاری است، به عنوان یک لوگوی رویدادهای ورزشی نیز نهادینه شده است.

این لوگوی جدید شاید به اندازه لوگوی قدیمی محبوبیت پیدا نکند، اما پتانسیل تجاری بسیار بیشتری دارد، و گذشته از اینها، فرمول یک کسب‌وکار بسیار بزرگی است.

لوگوتایپ. (بیانیه صلب مسئولیت: این تصویر رسمی نیست؛ حروف این تصویر توسط اینجانب و بر اساس تصویر F1 Reagular در پایین کنار هم گذاشته شده‌ است. نسخه دیگری از این آرم نوشتاری با حرف m بصورت دندانه‌دار در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است، اما این آرم در تصویر آخر این پست بکار نرفته است.)

لوگوتایپ جدید بر اساس یکی از سه طرح حروف طراحی شده توسط مارک رو‌اَو از کشور هلند ساخته شده است.

این طرح شبیه به لوگوی قدیمی «یونایتد ایرلاینز» است که من واقعا دوست دارم، گرچه حرف «a» در این لوگو کاملا ذهن و قلبم را سردرگم می‌کند.

به همان اندازه که عاشقش هستنم ازش متنفر هستم. و طرح بکار رفته برای عدد «1»، همانند تمامی اعداد دیگر، لوگو بسیار جذاب است.

به عقیده من هضم این لوگوتایپ به دلیل پس‌رونده بودن آن دشوار است اما شرط می‌بندم اگر این لوگوتایپ در دهه ۱۹۵۰ ارایه می‌شد و سپس جایگزین می‌شد همه‌ی ما ابزار ناراحتی می‌کردیم.

طرح‌ حروف شخصی: Regular، Turbo، و Torque. طراحی شده توسط مارک رو‌اَو.

طرح‌های حروف‌ شخصی بسیار عالی هستند.

احساس می‌کنم که با حسرت از ماشین‌های فرمول ۱ قدیمی یاد می‌کنند اما برتری جالب توجهی نیز نسبت به آنها دارد.

شاید ارتباطی میان طرح حروف و این حقیقت که ماشین‌های فرمول یک امروزی یکی از پیشرفته‌ترین ماشین‌ها از لحاظ فناوری هستند وجود نداشته باشد، اما یا این حال تصور من این است که این طرح‌ها هنگام چاپ بر روی ماشین‌ها و لباس‌ها بسیار چشم‌نواز خواهند بود.

(جدای تصاویر تاج‌ گل‌های مسخره در تصاویر زیر، کالا بسیار جالب به نظر می‌رسند اگر به به زیبایی‌شناسی فرمول یک علاقه داشته باشید).

مجموعه بالا از تصاویر گرافیکی و لوازم جانبی مختلف به نوعی جالب توجه است.

شاید بیش از حد بر اساس زیبایی‌‌ واسط کاربر در فیلم «گزارش اقلیت» باشد، اما با زیبایی کلی بسیار خوبی همراه است که پتانسیل بسیار بالایی دارد.

:ویدیوی معرفی

جدای تمامی تعریف و تمجیدهایی که تا به اینجا کردم، ویدیوی معرفی از ابتدا تا آخر مرا آزار می‌دهد.

افکت‌های گلیچ (تی وی نویز) بسیار ناشیانه به نظر می‌رسند و از نقطه‌ نظر زیبایی بسیار شبیه به فیلم «پروژه جادوگر بلر» است، و بیننده با دیدن فیلم با خود نمی‌گوید که «اوه خدای من، این یارو دوربین GoPro روی سرش داره و من حس میکنم توی فیلم هستم».

افکت‌های صوتی بسیار شبیه به MTV هستند و کل حس ویدیو به شیوه‌ای است که انگار به سختی می‌کوشد بنندگانی را خطاب قرار دهد که در آنجا خضور ندارند.

چندین سال طول می‌کشد تا لوگو فورا به مسابقات ربط داده شود اما با توجه به میزان قدرتی که فرمول یک در زمینه بازاریابی دارد، این مسئله چندن چالش‌برانگیز نخواهد بود.

به نظر من این زیبایی‌ مکتب کهن و در عصر کاوش در فضا باید مقداری تعدیل شود، اما نه با گرافیک‌های حرکتی به سبک MTV؛ این زیبایی‌ به ظرافت بیشتری نیاز دارد تا بدون اینکه بیش از حد چاپلوسانه باشد، نیازهای پایگاه طرفدارن بیشماری که دارد را برآورد کند.

روی هم رفته من طرفدار تغییر هستم.

با اشتیاق از آن طرفداری نمی‌کنم، اما تصورم این است که بعد از فروکش شوک‌های روحی در خصوص کنار گذاشتن لوگوی قدیمی، اکنون لوگوی جدید لوگوی بسیار خوبی است.

لوگوی قدیمی :

لوگوهایی که پیشنهاد شد :

آیا شما این لوگوی جدید را میپسندید؟

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.