لوگو و هویت بصری جدید که برای تیم ایتالیایی یوونتوس رونمایی شد.

لوگو و هویت بصری جدید که برای تیم ایتالیایی یوونتوس رونمایی شد.

خطوط راه‌راه پاک شده‌اند، اما سادگی، جسارت، و صراحت را که کالایی کمیاب در تیم‌های فوتبال اروپایی هستند در یک جا جمع کردند!

باشگاه فوتبال یوونتوس، که در سال 1897 تاسیس شد و با نام‌های یووه یا I Bianconeri (سفید و سیاه) نیز شناخته می‌شود، یکی از باشگاه‌های فوتبال حرفه‌ای در تورینِ ایتالیا است و مسلما یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین تیم‌ها در تاریخ فوتبال جهان است.

یوونتوس دومین تیم قدیمی (و فعال) در کشورایتالیا است.

این تیم هویت و لوگوی جدید خود را که توسط دفتر میلان شرکت اینتربرند طراحی شده است رونمایی کرد.

یوونتوس برنامه‌ی رشد تحول‌گرایانه‌ای را بر اساس میراثی که محوریت آن اعتماد به نفس، اراده، و تصمیم قاطع است تدوین کرده و با بهره‌گیری از هویت و لوگوی جدیدش از برنامه‌اش در رویداد افتتاحیه‌ی "Black and White and More" رونمایی کرده است. هدف یوونتوس تزریق جوهره‌ی وجودی‌اش به تجربیات گسترده‌اش است تا بتواند هم نظر فوتبال‌دوستان را جلب کند و هم خوشایند تفریح‌دوستانی باشد که با ورزش فوتبال میانه‌ای ندارند.

لوگوی جدید مثال زدنی و جهانی است.

به اندازه‌ی کافی جسارت دارد تا ابراز وجود کند، و انعطاف‌پذیری‌اش به حدی است که می‌تواند همگام با تجربیات جدید باشگاه - چه در ورزشگاه و چه فراتر از آن - عرض اندام کند.

بدون اینکه پیراهن راه‌راه سیاه و سفیدش را تغییر دهد، یوونتوس میراث بصری و روحیه‌ی تیمی‌ یکی از برجسته‌ترین باشگاه‌های ایتالیا را ترکیب و به مخاطبان جدید و طرفداران متعصب ارائه می‌دهد.

در 16 ژانویه 2017، هویت جدید باشگاه در میلان، در اولین رویداد باشکوه سالانه‌ی یوونتوس رونمایی شد.

هویت جدید همگام با باشگاه حرکت می‌کند تا تجربیات دیجیتال، اجتماعی، و خرده‌فروشی آتی خود را به هواداران، فوتبال‌دوستان، شرکای تجاری، و تفریح‌دوستان ارائه دهد.

یوونتوس در اقدامی بی‌سابقه تصمیم دارد تا پا را از زمین فوتبال فراتر گذاشته و ، در سطح دنیا، به سبمل استقامت، جاه‌طلبی، و سبک بین‌المللی ایتالیایی تبدیل شود.

ویدئوی معرفی لوگو. خودتان را آماده کنید!

اگر چشم‌تان را به صفحه‌ی نمایش دوختید و نتوانستید چشم از آن بردارید و همچنین هوس نکردید تا با مشت به صورت سه‌تیغ‌ شده‌ی گزارشگر فوتبال بکوبید، قطع به یقین بدون هیچ گونه مبالغه‌ای چیزهای بیشتری برای عرضه وجود دارد.

تحولات لوگوی یوونتوس

تغییرات اعمال‌شده در باشگاه شامل هویت بصری جدید آن می‌شود. هویت بصری جدید، که نتیجه‌ی رویکردی شجاعانه و پیشرونده است، مسیر جدیدی را برای استایل ورزشی باشگاه باز می‌کند.

لوگوی جدید طرحی ساده و مثال زدنی است و حول خطوط تیز و برّان می‌گردد تا توجهات را فارغ از آنکه لوگو بر روی چه محصولی استفاده شده است معطوف کند.

بیشتر مقالاتی که در مورد تغییر لوگو منتشر شده است از لوگوی جدید یوونتوس با نفرت یاد می‌کنند و از بین رفتن استایل سنتی را به باد انتقاد می‌گیرند.

از همه جا فریاد داد و فغان به گوش می‌رسد. فارغ از اینکه عده‌ای به لوگوی قدیمی خو گرفته‌اند - ( بخاطر قدمت تاریخی نشان تخم‌مرغی‌شکل )- لوگوی قدیمی چیز شگفت‌انگیزی نداشت و در این دور و زمانه، بیشتر به برند فرمول یک شبیه است تا نشان یک تیم سنتی فوتبال.

طرفداران و سنتگرایان مخالفند، اما لوگوی جدید عالی است، فارغ از اینکه سنت‌ها را زیر پا گذاشته است و شهامت داشته تا کار متفاوتی را انجام دهد.

فقط مستقیماً به تصویر زیر خیره شوید تا ببینید بر خلاف آنچه به نظر می رسد لوگوی جدید با لوگوی قدیمی چه تفاوت‌هایی دارد.

لوگوی قدیمی مانند ظروف آنتیکی بود که در یک موزه تحت محافظت قرار دارند.

لوگوی تیم‌های سری A ایتالیا به همراه لوگوی قدیم یوونتوس برای مقایسه. (لوگوها متعلق به اسپورتس‌لوگو هستند؛ کدام یک بیشتر به چشم می‌آید؟

استفاده از حرف J عالی است. هم به راه‌راه‌های سنتی سفید و سیاه بر روی لباس متحدالشکل باشگاه اشاره می‌کند و همچنین زمانی که می‌فهمید تداعی‌کننده‌ی شکل یک سپر است برق از سرتان می‌پرد.

این موضوع کمک می‌کند تا لوگوی جدید به نمادهای سنتی فوتبال شبیه باشد.

این مونوگرام چه در اندازه‌ی کوچک و چه در اندازه‌ی بزرگ، چه در پس زمینه‌ی سیاه و چه پس‌زمینه‌ی سفید فوق‌العاده به نظر می‌رسد و حتی در هنرنمایی‌هایی مانند آنچه در شکل زیر می‌بینید خیلی خوب خودنمایی می‌کند.

به لطف حضور حرف J، این نشان‌کلمه (مونوگرام) نسبت به لوگوی سابق فشرده‌تر خودنمایی می‌کند و خطوط راه‌راهی را به ذهن متبادر می‌کند که حتی در ساده‌ترین شکل خودشان سرشار از شخصیت هستند.

دسته‌بندی تایپوگرافی که مشاهده می‌کنید کاملاً دلپذیرند و در پس‌زمینه‌های متفاوت به خوبی اجرا می‌شوند.

همیشه اثرنایک ایدنتیتی گرافیک گروپ (Nike Graphic Identity Group) را به عنوان نمونه‌ای ناموفق مثال می‌زنم و عقیده دارم فونت‌های موجود در لوگوی یوونتوس با مثال مذکور کاملاً در تضاد است.

این عددها شگفت انگیزند. مطمئنم که به گزینه‌های کشیده‌شده نیازی ندارم.

قبلا طرح لوگو را در دستگاه فاکس، کیک فنجانی و حتی توپ دیده‌ایم، اما گردن‌آویز آن را ندیده‌ایم، و ساده بودن لوگو استفاده از آن در گردن‌بند را امکان‌پذیر می‌کند.

این کاربرد، که یک استفاده‌ی چشم‌نواز دیگر است، در نشان دادن توانایی لوگو در جذاب و ممتاز بودن کار بزرگی کرده است.

در این طرح‌های اولیه، با وجود کلماتی که کشیده به نظر می‌رسند همه چیز کمی ناموزون به چشم می‌آید.

هم‌اکنون رابطه‌ای متوازن میان این طرح‌ها و پس‌زمینه ایجاد شده است و با توجه به این موضوع می‌توان کاربردهای بعضاً غیرضروری زیادی را برای آن متصور شد.

غیر از تی‌شرت "JUVE" ... که خیلی جذاب است و پیش بینی می‌کنم طرفداران (مرد و زن) آن را در شب مسابقه بپوشند.

یک توپ

دو توپ با رنگ های متضاد و استفاده از فضاهای منفی و مثبت

تایپوگرافی

آویز و جواهرات

ژورنال‌ها

تی‌شرت و کیسه خرید

و...

دعوت به رویداد رونمایی

رویداد رونمایی از لوگو

دو اثر دیگر که در رویداد به نمایش درآمده‌اند، کفش‌های استوک و کافه که جلوه ای است از مفهوم تجربه‌ی خارج از ورزشگاه که طرفداران می‌توانند از یوونتوس انتظار داشته باشند.

یوونتوس از خطوط قرمزی که خط مشی یک باشگاه ورزشی تعیین می‌کند عبور کرده و به نظر می‌رسد به چیزی فراتر از طرفداران روزمره می‌اندیشد و می‌خواهد بقبولاند که یوونتوس همان اندازه که برند یک باشگاه فوتبال است برندی برای سبک زندگی نیز هست.

برای من، این نقطه جایی است که باشگاه دارد به بیراهه می‌رود و لوگو کاربردی پیدا می‌کند که به کار طرفداران نمی‌آید و پا را از علاقه‌ی منحصر به فرد به فوتبال فراتر می‌گذارد.

ولی، فهمیدم! زرق و برق هم طرفداران خودش را دارد. در مجموع، لوگوی جدید را کاملاً می‌پسندم.

هم باشگاه و هم اینتربرند را به خاطرش می‌ستایم، چرا که سادگی، جسارت، و صراحت را که کالایی کمیاب در تیم‌های فوتبال اروپایی هستند در یک جا جمع کردند و کمک کرده‌اند تا یوونتوس آن گونه که شایسته است در مکان‌های مختلف بدرخشد که بدون آن به ورطه‌ای می‌افتد که تیم‌هایی با 100 سال قدمت باید انتظارش را داشته باشند.

امیدوارم لذت برده باشید !

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.