طراحی مدرن بسته بندی مک دونالد یا مشق بچه مدرسه ای!

طراحی مدرن بسته بندی مک دونالد یا مشق بچه مدرسه ای!

مک دونالد سال 1940 راه اندازی شد. بیشتر از سی و شش هزار مرکز خدمات غذایی دارد و روزانه به چیزی حدود شصت و نه میلیون مشتری در بیش از یکصد کشور دنیا، خدمات غذایی ارایه می دهد.

این کمپانی یکی از شناخته شده ترین و نام آشناترین برندها در تمام دنیا است. تقریبن دور از ذهن به نظر می آید که مردم دنیا با طراحی مک دونالد و لوگوی آن آشنا نباشند! اما به تازگی این برند مشهور صنعت غذایی، طراحی و بسته بندی جدیدی را به کار گرفته که مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

طراحی جدید، نتیجه کار فشرده طراحان خوب از هر یک از آژانس های شرکای ارشد مک دونالد در نقاط مختلف دنیا بوده است؛ طراحانی از آلمان، آمریکا، هنگ کنگ، استرالیا، بریتانیا و ... که در نهایت، با اعمال تغییرات روی طرح نهایی، از آن به عنوان طراحی جدید رونمایی شد.

طراحی جدید مک دونالد بسیار ساده، نو و همسو با اهداف این برند می باشد. مک دونالد در طراحی دوباره می خواست ویژگیهای کمپانی اش را در قالب طراحی تازه ابراز کند؛ کمپانی برگر مدرن و پیشرو! این طراحی، هم به خاطر جسارت در طراحی و هم به خاطر برجسته بودن طرح در عین سادگی، مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفت. طراحی جدید گیرایی خاصی دارد چون کاملن متفاوت با طراحی های قدیمی تر مک دونالد بوده که تا حالا انجام شده است.

طرح جدید، بسیار ساده و راحت به نظر می آید اما قابلیت تاکید بر نقاط مثبت برند را به خوبی داشته است. از طرفی به خاطر سادگی، در ذهن مخاطب ماندگارتر است.

علاوه بر ری دیزاین یا طراحی دوباره که با موفقیت چشمگیری مواجه بوده، تازه کردن شیوه بسته بندی ها هم مورد توجه قرار گرفته است. جعبه ها، کیف ها، لیوان ها و ... با طراحی فونت جالب و جدید، بسیار جذاب به نظر می آیند. خط نوشته شده روی بسته بندی شکسته شده که قسمتی از آن در جلوی بسته بندی و قست دیگر در پشت آن به چشم می خورد. همینطور سایز کلمه های تایپ شده که حرف به حرف اندازه متفاوتی دارند جذابیت و تاثیر آن را بیشتر کرده است.

با این وجود، عده ای تمرکز بر روی کلمه "on" روی بسته ها کنار لوگوی مک دونالد را بسیار گیج کننده و نامربوط تلقی کرده اند. بعضی ابراز کرده اند "on" ربط خاصی به خدمات مک دونالد ندارد و بکارگیری این کلمه کمی عجیب به نظر می آید! با این همه، شاید وجود این کلمه نوعی تاکید بر یکی از جنبه های برند باشد که طراحان برای تاثیرپذیری بیشتر، بکارگیری اش را لازم دانسته اند!

از طرفی برخی عقیده دارند طراحی جدید و نوع متفاوت تایپ حروف در بسته بندی، مثل تمرین دانش آموزان یا مشق بچه های مدرسه می ماند! باید در نظر داشت که برای ارایه این طراحی هرچند ساده و بدون پیچیدگی، چندین تیم طراحی خبره از کشورهای پیشرفته روی آن تلاش کرده اند و این کار نتیجه کوشش بهترین طراحان با بکارگیری ایده های نو، در نظر داشتن دنیای جدید و همراه کردن آن با اهداف برند مک دونالد بوده است.

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.