هیئت کپی رایت با رد مجوز کپی رایت لوگوی امریکن ایرلاینز یک بار دیگر این کمپانی را دلسرد کرد!

هیئت کپی رایت با رد مجوز کپی رایت لوگوی امریکن ایرلاینز یک بار دیگر این کمپانی را دلسرد کرد!

حتی پس از گذشت زمان، امریکن ایرلاینز نتوانست مجوز کپی رایت لوگویی را که از سال 2013 مورد استفاده قرار داده بود، بگیرد. هیئت بررسی اداره کپی رایت ایالات متحده، لوگوی امریکن ایرلاینز را فاقد موارد ضروری و خلاقیتهای مورد درخواست این اداره دانسته است.

مشاور ارشد ثبت کپی رایت، در توضیح پنج صفحه ای به نام "تصمیم نهایی در این مورد" گفت: "چیدمان ساده از المانهایی که قابل محافظت شدن نیستند، سطح خلاقیت لازم را در لوگو برای حفاظت از آن نشان نمی دهد."

لوگوی امریکن ایرلاینز شبیه سر عقاب سپید رنگی است که به صورت مورب از قسمت قرمز رنگ بیرون آمده است. این شرکت این نماد را پس از یکی شدن با خطوط هوایی ایالات متحده U.S. Airways و اینکه به بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان تبدیل می شد، به کار گرفت.

امریکن ایرلاینز درخواست ثبت کپی رایت لوگو اش را در 3 ژوئن 2016 ارایه داد. اما یکی از کارشناسان ثبت کپی رایت طی نامه ای در تاریخ 4 اکتبر سال 2016 از ثبت آن خودداری کرد و دلیل ممانعت از آن را نداشتن موارد لازم برای اثبات حق داشتن مجوز کپی رایت اعلام کرد.

امریکن ایرلاینز با انتقاد به این مساله، طی نامه ای در تاریخ 20 دسامبر 2016 درخواست تجدید نظر داد. این شرکت ابراز کرد لوگوی ارایه شده به مراتب بیش از اندازه ای که دفتر کپی رایت لازم دانسته و درخواست کرده، دارای معیارها و خلاقیت لازم است! شرکت توضیح داد که بکار گرفتن شکلهای ذوزنقه ای شکل در بالا و پایین سر عقاب به منزله بالهای عقاب است. همچنین ابراز کرد که نماد و شکل لوگو نشانگر پایه یک طرف شکل حرف A است که عقاب در حال پرواز را القا می کند!

اما پس از ارزیابی مجدد، اداره کپی رایت دوباره درخواست کمپانی را رد کرد و دلیل آن را نداشتن کافی معیارهای پایه و خلاقیت هنری و گرافیکی برای کسب مجوز کپی رایت دانست. امریکن ایرلاینز درخواست دوم اش را همان روز ارایه داد تحت عنوان اینکه در لوگوی این شرکت تغییر قابل توجهی از "اشکال هندسی پایه" وجود دارد. شرکت ادعا کرد که دادگاه ها محافظت از اشکال هندسی و متداولی که فراتر از شخصیت و شکل واقعی شان تغییر کرده باشند را تصویب کرده است.

اما در تاریخ 8 ژانویه هیئت کپی رایت دوباره به موارد ضروری و لازم در قانون کپی رایت اشاره کرد و توضیح داد در مورد لوگوهایی که نمادها و طرح های آشنا و مشابه به کار برده اند و تغییرات جزیی در تزیین تایپوگرافی، چاپ و یا رنگ ها اعمال کرده اند، ممنوعیت ثبت و عدم دریافت مجوز کپی رایت وجود دارد. علاوه بر این توضیح داد که استفاده از رنگ های پرچم ایالات متحده (قرمز، سپید و آبی) بسیار متداول است و به توجیه انتخاب های خاص و خلاقانه طراحی لوگو نمی پردازد! اداره کپی رایت خاطر نشان کرد اگر طرح پرنده در زمینه غیرمعمول بود، لوگو را دارای خلاقیت مورد نیاز قانون کپی رایت قرار می داد!

امریکن ایرلاینز آرم و لوگوی کمپانی اش را برای جلوگیری از استفاده توسط شرکتهای هوایی یا گردشگری دیگر آمریکا در فعالیتهای بازاریابی یا اعلان های تبلیغاتی، ثبت کرده است. اما اگر با صدور مجوز کپی رایت لوگوی امریکن ایرلاینز موافقت می شد، این شرکت می توانست از لوگو و آرم شرکت اش به طور طولانی تر و گسترده تری به صورت بین المللی، محافظت کند.

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.