دُرنا ( لوگوی لوفت هانزا ) به روز شد!

دُرنا ( لوگوی لوفت هانزا ) به روز شد!

لوفت هانزا ایرلاین آلمانی، یکی از بهترین و معتبرترین ایرلاین های دنیاست. به 211 مقصد بین المللی در 74 کشور دنیا پرواز می کند، ناوگانی متشکل از 350 هواپیما دارد و بزرگترین اپراتور ایرباس 380 است.

به تازگی این ایرلاین لوگوی شناخته شده و جذابش را به روز کرده است. گرچه مخاطبان به طور عمده متوجه اعمال تغییرات و طراحی دوباره لوگو و هویت برند لوفت هانزا نشده اند، اما ناگفته نماند که صرف زمان زیاد و پشتوانه فکری و تخصصی بالایی در این امر نقش داشته است.

به مناسبت یکصد سالگی طراحی آیکون درنای لوفت هانزا، جزئیات این نماد و لوگوی این خط هوایی دوباره طراحی شد. طراحی دوباره لوگوی لوفت هانزا به منظور ارتقای کیفی آن مطابق با معیارهای دوران دیجیتالی امروزی بوده است. شکل جدید المانها و لوگوی به روز شده، چهره ای تازه و مدرن به لوفت هانزا بخشیده است و توانسته به مراتب برای استفاده در زمینه های مختلف، کارا تر باشد.

آیکون درنا در لوگوی لوفت هانزا به طور دقیق یکصد سال پیش طراحی شده بود. در دهه 1960 با اعمال تغییراتی که به آن داده شد، چهره مدرنی به خود گرفت. همچنین، رنگ های آبی و زرد نیز به عنوان رنگهای اصلی این برند مشخص شدند.

آیکون لوفت هانزا که پرنده درنا را در حال پرواز در آسمان نشان می دهد، نمادی بسیار متمایز و منحصر به فرد بوده است و همچنان در اعمال تغییرات جدید نیز به عنوان سمبل اصلی این خط هوایی باقی مانده است. در تغییرات جدید، حلقه دور نماد باریک تر شده تا آیکون در فضای متوازن و بازتری نشان داده شود و ساده تر در مرکز توجه مخاطب قرار گیرد. باریک کردن حلقه توانسته است تفاوت قابل ملاحظه ای به لوگو ببخشد و آن را شایسته تر و جذاب تر جلوه دهد. پرهای بال درنا در آیکون جدید کمی بازتر شده اند تا حتی در سایز کوچک هم قابل تشخیص باشد و کیفیت بهتری در فضای دیجیتال داشته باشد.

در مجموع، لوگوی تازه، ساده تر اما دلنشین تر شده است. ترکیب رنگ های آشنای آبی و زرد لوفت هانزا در لوگوی جدید و نیز در ری دیزاین / طراحی دوباره هویت برند باقی مانده اند اما استفاده از آنها شکل دیگری گرفته و متفاوت تر شده است. رنگ آبی جدید، تیره تر شده و به طور ویژه، مخصوص لوفت هانزا ساخته شده است. این رنگ که به عنوان رنگ اصلی لوفت هانزا است، بسیار خاص جلوه می کند و به معنی اعتماد، ارزشمندی، دقت و شفافیت می باشد.

ووردمارک / لوگوتایپ لوفت هانزا هم دوباره طراحی شد و تغییراتی در آن بوجود آمد. این تغییرات هر چند کوچک بوده اند اما لوگوتایپ را دلپذیرتر به چشم مخاطب می آورد. اگر از نزدیک و با دقت به لوگوتایپ قبلی و جدید توجه شود، فاصله موجود بین حروف و سطح که به شیوه زیبا و خوشایندی متعادل شده است، قابل تشخیص می باشد.

یکی از بهترین و تحسین آمیزترین قسمت ری دیزاین و طراحی دوباره لوگو و هویت برند لوفت هانزا، در یونیفرم ها دیده می شود. از میزان بکارگیری رنگ زرد در طراحی جدید یونیفرم ها کاسته شده است. در طراحی دوباره یونیفرم ها و هویت برند لوفت هانزا، رنگ زرد بطور کامل حذف نشده است فقط میزان و اندازه بکارگیری آن کم شده است و به صورت رنگ متضاد برای رنگ آبی جدید در نظر گرفته شده است.

هرچند تغییرات در لوگوی لوفت هانزا کوچک و جزئی هستند اما قابلیت آن را برای استفاده در دنیای مجازی و مدیای مختلف، به خصوص در آینده، به مراتب بالاتر برده اند.

از آنجا که بکارگیری رنگ آبی برای صنعت هوایی بسیار متداول، همه گیر و رایج است و ویژگی خاص یا شخصیت متمایزی را به برندهای این صنعت نمی بخشد، بنابراین طراحی لوگوی خاص، آیکون و سمبل متمایز و طراحی هویت برند ویژه، برای ابراز جایگاه برندهای شناخته شده در عرصه بین المللی بسیار مهم و ضروری به نظر می آید.

همان اندازه که لوفت هانزا نمی تواند برای همیشه از هواپیماهای قدیمی که برای دهه ها کار کرده اند استفاده کند، به همان اندازه درست نمی داند که از یک لوگو تا ابد استفاده کند! تغییر و به روز شدن در تمام اجزای یک برند لازم و ضروری است. برای همین است که لوگو / لوگوتایپ، آرم / نشان / سمبل و آیکون برندهای معتبر همیشه دستخوش تغییر بوده اند و به روز شده اند.

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.