لوگوی غذای سالم یا ماری جوانا؟!

لوگوی غذای سالم یا ماری جوانا؟!

سازمان "اقدام علیه گرسنگی" سال 1979 پایه گذاری شد. این سازمان بشردوستانه در راستای کاهش گرسنگی و تاثیرات منفی آن بر جوامع بین المللی تلاش می کند.

ماموریت این سازمان کوشش در حفظ زندگی بچه هایی است که دچار فقر غذایی می باشند. همچنین این سازمان به آبرسانی، تهیه آب شرب در جوامع محروم و بوجود آوردن راهکارهایی برای پیشگیری از سوء تغذیه در این جوامع فعالیت می کند. این سازمان در 45 کشور دنیا حضور فعال دارد و شش هزار و پانصد نفر در این سازمان مشغول به کار هستند و تاکنون توانسته است بالغ بر چهارده میلیون نفر را در زمینه فراهم آوردن غذای سالم، آب پاکیزه و بهداشت و سلامتی یاری رسانده و مشاوره دهد. در سال 2015 این سازمان توانست بالغ بر هفتاد و شش میلیون یورو از حامیان خصوصی و بالغ بر دویست و نوزده میلیون یورو را از حامیان مردمی به عنوان کمک مالی دریافت کند. بیش از 86 درصد از این مبلغ بصورت مستقیم صرف اهداف وبرنامه های این سازمان گردید.

برای سالیان متمادی طرح گیاه و ریشه ی آن در لوگوی این سازمان مورد استفاده قرار گرفته بود. اما استفاده از لوگوی قدیمی همیشه یکجور تعبیر دوگانه و تردید در ذهن مخاطبان بوجود می آورد؛ برای مخاطبان و کارکنان قدیمی آشنا بود و تداعی کننده اهداف سازمان، اما برای کارکنان جدید، مخاطبان تازه و عموم مردم گیج کننده بود! تلقی کسانی که برای اولین بار لوگوی قدیمی را می دیدند این بود که لوگو می بایست سمبل سازمان کشاورزی باشد. حتی لوگوی قدیمی از نظر برخی مخاطبان شبیه برگهای ماری جوانا به نظر می رسید!

ضعف در طراحی لوگوی قدیمی قابل توجه به نظر می رسید. اولین مشکل اساسی در لوگوی قدیمی، سمبل و آیکون طراحی شده در آن بود. نشان طراحی شده در لوگوی قدیمی به سختی قابل درک بود؛ بیشتر از اینکه بیانگر اهداف سازمان باشد، یادآور کار کشاورزی بوده است. این در صورتی است که اهداف این سازمان تهیه غذای سالم و مغذی برای افراد محروم و در معرض گرسنگی شدید می باشد پس آرم و سمبل طراحی شده می بایست بیشتر یادآور غذای سالم و آماده می بود.

بعد از بررسی و تبادل نظر طولانی مدت، سازمان تصمیم گرفت لوگوی جدیدی طراحی کند تا هم برگرفته از لوگوی قدیمی سازمان باشد و هم بتواند اهداف سازمان را روشن تر و ملموس تر در معرض عموم قرار بدهد. در نهایت در اکتبر 2016 سازمان اقدام علیه گرسنگی لوگوی جدیدی را معرفی کرد.

لوگوی جدید طراحی شده ساده تر شد و برای چشم مخاطبان راحت تر به نظر می رسید. سمبل جدید در لوگوی تازه که با سه کلمه نوشته شده در کنارش همراه شده است، از شک و تردید مخاطب کاست در عین حال از رنگهای اصلی لوگوی قدیمی در لوگوی جدید استفاده کرد تا برای مخاطبان قدیمی یادآور پیوند آن با لوگوی گذشته باشد.

آیکون جدید در لوگوی تازه ساده و به دور از پیچیدگی طراحی شده و به روشنی اهداف غذا و آب سالم را انتقال می دهد. چیدمان و جایگیری کلمه ها در سه خط، بجا و شایسته صورت گرفته است. در سطر اول کلمه "اقدام" با فونت بزرگ تر، در سطر میانی کلمه "علیه" و در سطر آخر کلمه "گرسنگی" قرار گرفته است. نوع چیدمان کلمه ها در طراحی جدید، همسو با منطق فکری مخاطبان است؛ همیشه "اقدام" شروع هر کار بزرگی است! تا اقدام برای انجام کاری صورت نگیرد، کاری به سرانجام نخواهد رسید! این کلمه ها به هر زبانی قابل ترجمه اند و در فرهنگهای مختلف دارای معنی مشابه هستند و به یک میزان تاثیرگذارند.

انتخاب رنگ سبز برای نشان طراحی شده در قسمت بالا به معنای غذای سالم و انتخاب رنگ آبی در قسمت پایین به معنای آب سالم می باشد. با وجود این که لوگوی جدید ساده تر و راحت تر شده است اما توانسته اهداف و پیامهای مهم سازمان را به صورت برجسته و با صدایی بلندتر و رساتر انتقال دهد. طراحی جدید این سازمان اثبات کرد که سادگی طرحها و لوگوهایی که بدون پیچیدگی ارایه می شوند، ماندگارترند اما چنین شیوه طراحی تنها از دست طراحان متخصص و حرفه ای بر خواهد آمد.

یک طراحی غیر حرفه ای، بدون داشتن دانش مربوطه و پشتوانه ی تخصصی و یا بدون در نظر گرفتن نکات مهم در طراحی، می تواند تعبیری متضاد در ذهن مخاطب بوجود بیاورد. تا آنجا که می تواند اهداف بشر دوستانه سازمان معتبر اینچنین را که در جهت مبارزه با گرسنگی تلاش می کند، به مرکزی برای کشت ماری جوانا تبدیل کند!

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.