لوگوی گلف ایر، شاهین خاورمیانه!

لوگوی گلف ایر، شاهین خاورمیانه!

گلف ایر سال 1974 تاسیس شد اما در واقع از سال 1950 وجود داشته و با عنوان کمپانی هوایی خلیج شناخته می شده است.

آن زمان صاحب این کمپانی، شرکت هواپیمایی بریتانیایی بود. بعد ابوظبی، بحرین، عمان و قطر تمام سهام آن را خریدند و گلف ایر را به حمل کننده ملی تبدیل کردند. در حال حاضر گلف ایر حمل کننده هوایی بحرین می باشد که به 42 شهر و 25 کشور در سه قاره دنیا خدمات می دهد. این خط هوایی، ناوگانی متشکل از 28 هواپیما دارد که قرار است در 2018 تعداد 39 هواپیمای دیگر به آن اضافه شود. همچنین این شرکت به تازگی به عنوان بخشی از برنامه های توسعه و پیشرفت اش، لوگو و هویت برند جدیدی را معرفی کرده است.

نماد شاهین گلف ایر از همان ابتدا همراه این خط هوایی بوده است. ریشه نماد و سمبل شاهین به باورهای خاورمیانه برمی گردد. شاهین سمبل شجاعت، استقامت، و آزادی است و علاوه بر این، بیانگر خدمت خالصانه و نوآورانه در این خط هوایی می باشد.

برای طراحی لوگو و هویت برند جدید گلف ایر، تیم اجرا کننده تحقیقاتی را روی آناتومی و حرکتهای شاهین در محیط طبیعی شروع کرد. این تیم توانست با بررسی ها و پژوهش ها در حرکت و سبک خارق العاده پروازی شاهین در محیط طبیعی، احساس و حالت واقعی این پرنده را برداشت کند. سپس، این دریافت و برداشت احساسی را با نرم افزارهای مدرن طراحی درآمیخت و در نهایت به تجربه های احساسی و طبیعی با اتودها و طراحی دیجیتال زندگی بخشید. به این دلیل، لوگوی جدید طراحی شده مهمترین نکته هویت برند تازه این شرکت هوایی است.

لوگوی قدیمی گلف ایر نه عالی بود نه بد؛ شاید چیزی ما بین خوب و بد قرار داشت. طراحی لوگوی شاهین در لوگوی قدیمی محرک به نظر می آمد اما وورد مارک (لوگوتایپ) آن خیلی بی روح و ضعیف بود. در عین حال همراهی اش با شکلهای الماس وار تا حدودی می توانست احساس بهتر و متفاوت تری را القا کند. رنگ لوگوی قدیمی بی تردید بدترین قسمت آن بود؛ همراهی بی ربط آبی با طلایی! این در حالی است که بازی هوشمندانه با رنگهای تیره و روشن و استفاده بجا از آنها در لوگوی جدید توانسته جذابیت فوق العاده ای به طرح ببخشد.

همچنین لوگوی جدید توانسته طراحی به مراتب با شکوهتری را از شاهین نشان بدهد؛ سمبل شاهین رها و پرواز کنان در آسمان دیده می شود و زاویه پروازش طوری است که مخاطب احساس می کند پرنده رو به بالا نگاه می کند (در صورتی که در لوگوی قدیمی شاهین طوری طراحی شده بود که انگار به زمین نگاه می کند و در حال آماده شدن برای گرفتن شکارش از روی زمین است).

لوگوی قدیمی در طراحی بدنه هواپیما سنگین و ناخوشایند به چشم می آمد و ترکیب رنگ غیر حرفه ای در لوگوی قدیمی، هواپیما را ارزان و بی ارزش جلوه می داد. در صورتی که یکی از نکته های قابل توجه در طراحی آیکون و لوگوی جدید ترکیب رنگ فوق العاده و شکل نماد طراحی شده است که شبیه حالت دنباله هواپیما است و استفاده از آن را در طراحی بدنه هواپیما راحت تر و جذاب تر کرده است.

در طراحی جدید بدنه هواپیما، لوگو/ نماد / آیکون شاهین به صورت خیره کننده ای در دنباله هواپیما (بال انتهایی) جا گرفته است و وورد مارک (لوگو تایپ) به شیوه ای قدرتمند و شایسته با رنگ سیاه در روی بدنه نوشته شده است. استفاده از رنگ طلایی در طراحی روی بدنه کاملن بجا و به اندازه است. تنها نکته ای که در طراحی بدنه هواپیما کمی غیر معمول به نظر می آید، وجود خط منحنی در زیر آیکون شاهین درقسمت انتهایی هواپیما است! طراحی بدنه بدون وجود این خط منحنی هم می توانست همچنان چشمگیر باشد!

یکی دیگر از نکاتی که در لوگوی جدید کمی اغراق آمیز به نظر می آید، طراحی خطهایی است که در بالهای شاهین رسم شده اند. وجود این خطها در بالهای آیکون شاهین، بیشتر احساس و شکل عقاب را القا می کند. این در حالی است که وجود این خطها در وورد مارک (لوگو تایپ) برای القای داشتن بُعد، چندان هم بد نیست. در هر صورت وورد مارک (لوگو تایپ) می توانست بدون وجود این خطها هم تاثیرش را داشته باشد.

در طراحی لوگوی جدید، فونت ویژه ای برای بکار گیری نوشتار عربی و لاتین طراحی شد تا همخوان با لوگو و به همان میزان چشمگیر در هر دو زبان باشد.

در طراحی وورد مارک (لوگو تایپ) از حالتهای لوگو و آیکون طراحی شده استفاده شده است. وجود احساس مشترک در تمامی زوایای طراحی شده، احساس شخصیت و هویت ویژه ای به برند و این شرکت هوایی بخشیده است. طراحی هویت برند جدید، سبک دیداری خاص و متفاوتی را به بیننده القا می کند و آن را قدرتمندتر جلوه می دهد.

استفاده بجا از رنگ طلایی، سپید و سیاه در طراحی لوگو و هویت برند جدید، کلاس و درجه بالای این خط هوایی را بیان می کند. در طراحی هویت جدید امکان برجسته کردن یا رنگی کردن کارتها و یا دیگر موارد تبلیغاتی بدون داشتن هیچگونه محدودیتی وجود دارد. همچنین کیفیت لوگوی جدید برای استفاده در هر شیوه تبلیغاتی با هر سایزی بدون تغییر و همچنان خیره کننده می باشد.

استفاده بجا از رنگ طلایی، سپید و سیاه در طراحی لوگو و هویت برند جدید، کلاس و درجه بالای این خط هوایی را بیان می کند. در طراحی هویت جدید امکان برجسته کردن یا رنگی کردن کارتها و یا دیگر موارد تبلیغاتی بدون داشتن هیچگونه محدودیتی وجود دارد. همچنین کیفیت لوگوی جدید برای استفاده در هر شیوه تبلیغاتی با هر سایزی بدون تغییر و همچنان خیره کننده می باشد.

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.