لوگوی مرسدس بنز، خلاقیت غربی یا معماری اصیل ایرانی؟!

لوگوی مرسدس بنز، خلاقیت غربی یا معماری اصیل ایرانی؟!

به تازگی اهالی شهر نظنز در نامه‌ای به شرکت "مرسدس بنز" توضیح داده اند که نماد ستاره سه گوش در لوگوی این شرکت الهام گرفته از نشانه‌های معماری ایرانی است. آنها با ارایه شواهد و مستنداتی تاکید کرده اند که نشان و سمبل لوگوی بنز، در معماری و تزئینات مسجد جامع نطنز قابل مشاهده است.

"محمد رضا رشیدی" یکی از اهالی نطنز که دبیر جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی را نیز به عهده داشت اظهار کرد که به همراه برخی از اهالی نطنز نامه ای را به شرکت بنز ارسال داشته اند مبنی بر اینکه اگر این شرکت چندین سال سابقه فعالیت دارد و چنین آرم و لوگویی را برای معرفی محصولاتش انتخاب کرده است اما وجود این سمبل و نشان بیش از چند صد سال در ایران قدمت داشته و در تزئینات معماری ایرانی به کار گرفته شده است.

گرچه این عزیزان آگاه به این موضوع می باشند که شاید شباهت این لوگو به معماری ایرانی اتفاقی باشد ولی طرح آن و پیگیری آن را در قالب رسمی، پسندیده و ضروری دانسته اند.

بیشتر از یکصد سال است که ستاره سه پر لوگوی "مرسدس بنز"، اعتماد، کارکرد درجه یک، خلاقیت و نوآوری و کیفیت بالای مهندسی خودرو را در خودش جا داده است. اگرچه تکمیل و رشد این لوگو چیزی بیشتر از یکصد و بیست سال زمان برد اما در بیشتر دوران ها به صورت همان ستاره سه پر مورد استفاده قرار گرفت و معرفی شد.

"مرسدس بنز" یکی از بهترین و قدرتمندترین تولیدکنندگان خودروی دنیا است. شهرت "مرسدس بنز" برای تولید لوکس ترین و راحت ترین خودروها است. این برند همواره جایگاه خود را در بهره گیری از بهترین موتور در خودروها و به نمایش گذاشتن عملکرد بسیار بالای خودروهایش در دنیا حفظ کرده است. در واقع شروع به کار این خودروسازی را می توان به سال 1886 وقتی که "کارل بنز" اولین خودروی گازوئیلی را تولید کرد نسبت داد. در سال 1901 اولین خودروها تحت عنوان همان نام به بازار عرضه شدند و بعد اولین ماشین مسابقه بنز تولید شد.

اگرچه آغاز زندگی رسمی برند "مرسدس بنز"، سال 1926 بود. آن زمان دو کمپانی رقیب "دایملر" با "بنز" یکی شد. در نتیجه، رقابت این دو کمپانی به شراکت تبدیل شد و برند "مرسدس بنز" بوجود آمد.

ابتدایی ترین لوگوی این کمپانی در سال 1902 معرفی شد؛ کلمه "مرسدس" که درون شکل منحنی گنجانده شده بود. "مرسدس" به معنی زیبایی و وقار، نام دختر "امیل جلینک" تاجر و کارآفرین پولدار اتریشی و فروشنده خودرو بود که همکاری نزدیکی با "دایملر" داشت. او در سال 1902 لوگوی "مرسدس" را بوجود آورد و روی خودروها به کار گرفت. سال 1909 بعد از چند سال استفاده از لوگوی قدیمی، لوگوی جدید ستاره سه پر معرفی شد. (البته، سال 1872 "گاتلیب دایملر" این لوگو را روی کارت پستالی طراحی کرده بود و برای همسرش فرستاده بود و سوگند خورده بود که روزی این طرح، سمبل کمپانی بزرگ خودروسازی خواهد شد!)

"دایملر" این لوگو را نماد کلاس و بی نقص بودن می دانست. تعریف اش از سه پر ستاره این بود که کمپانی "مرسدس" با قدرت و برتری بر بلندای زمین، آسمان و دریا خواهد ایستاد و خودروهای ساخت این کمپانی در هر سه محیط کارایی خواهند داشت. در واقع این نماد و سمبل را نشانه تسلط این کمپانی خودروسازی بر سه محیط زمین، آسمان و دریا می دانست.

در سال 1926 بعد از یکی شدن دو کمپانی "بنز" و "دایملر" که شروع رسمی برند خودروسازی "مرسدس بنز" بود، لوگو و نشان اصلی این برند نیز بالاخره شکل خودش را پیدا کرد. دور ستاره ی سه پر (لوگو، نشان و سمبل اصلی "مرسدس بنز") محوطه دایره ای شکلی طراحی شد که نام برند به همراه طرحی از شاخه گل بافته شده ترسیم و در آن نقش بسته بود. ازآن به بعد دایره دور لوگوی "مرسدس بنز" تغییر زیادی به خود دید تا در نهایت تبدیل به دایره ساده و مدرن کنونی شد.

در هر صورت لوگو و سمبل اصلی این کمپانی شباهت بسیار زیادی به نماد به کار گرفته شده در معماری ایرانی دارد و آگاهی از اینکه "دایملر" ستاره سه پر را با الهام از چه چیزی طراحی کرده است، هنوز ناشناخته است!

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

* وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

* وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

* وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.