سفر به فضا با لوگوی جدید فیفا 2018 روسیه

سفر به فضا با لوگوی جدید فیفا 2018 روسیه

برای اولین بار در تاریخ، مسابقات جام جهانی فوتبال در کشور روسیه برگزار شد. این مسابقات در یازده شهر روسیه طی ماههای جون و جولای در حال برگزاری است. لوگوی رسمی این مسابقات به وسیله سه فضانورد روسی و با شمارش معکوس آنها در ایستگاه بین المللی فضایی روسیه رونمایی شد. همچنین این لوگو با ویدئو پروژکتور روی ساختمان معروف تئاتر بولشوی مسکو نمایش داده شد.

طراحی لوگوی فیفا 2018 الهام گرفته از فرهنگ هنری غنی روسی و دستاوردهای جسورانه و نوآورانه روسها در زمینه های مختلف می باشد اما ورای اینها، پیشرو بودن روسها در دانش فضا و فضانوردی موضوع اصلی طراحی این لوگوی بی نظیر بوده است. شکل کلی لوگوی روسیه 2018 شکل کاپ قهرمانی این مسابقات است که برای مردم تمام دنیا شناخته شده است. بکارگیری رنگهای قرمز، طلایی، سیاه و آبی در لوگو الهام گرفته از تکنیکهای قدیمی ای است که در آثار برجسته هنری نقاشی و تصویرگری اولیه روسها به کار گرفته می شده است. توپ جادویی در قسمت بالای لوگو، عشق به فوتبال را نشان می دهد. همخوانی عناصر تشکیل دهنده این لوگو و سمبل جذاب طراحی شده بیانگر پیوند جادو و رویا است چیزی که این مسابقات برای طرفداران میلیونی اش به همراه دارد.

در مقایسه با لوگوی جام جهانی 2014، لوگوی 2018 چشمگیرتر و قدرتمندتر جلوه می کند. بعضی بر این باورند که لوگوی 2014 افتضاح طراحی شده بود و به همان میزان احساس ناخوشایندی را القا می کرد که تیم قدرتمند میزبان یعنی برزیل با هفت گل خورده مغلوب شد! در حالی که لوگوی 2018 روسیه سرشار از احساس خوشایند، اعتماد به نفس و روحیه پیروزمندی است.

وجود منحنی های نازک و پهن در این لوگو با القای احساس حرکت هماهنگ مثل ریتمی جالب چشمان مخاطب را به دنبال خودش می کشاند. طراحی خوب این لوگو احساسی آمیخته از جذابیت و ارزش خاص تخم مرغهای طلایی سلطنتی فابرژ، کلیسای جامع باسیل درمیدان سرخ مسکو و دیگر نشانه های روسی را در بردارد. این لوگو با قابلیتهای دیداری ناشناخته ای که در خودش جای داده است در چشم مخاطب شایسته و به طور ناباورانه ای جذاب به نظر می آید.

جدا از تفسیرهایی که مخاطبان از لوگوی فیفا 2018 روسیه دارند، این لوگو ریشه عمیقی در هویت روسی دارد. تقریبن بیشتر پژوهشها این باور را که روسیه سرزمین جادوست را باور دارند. روسیه برای فرهنگ چند صد ساله، معماری رویایی، شخصیت و ویژگیهای خاص مردمش که با قدرت و اعتماد به نفس به موفقیت و پیروزی اعتقاد دارند، شناخته شده است.

از این خصوصیات می توان به عنوان موارد الهام گرفته شده در لوگو یاد کرد. به طور کلی، شیوه خاصی از احساس برخاستن، اوج گرفتن یا بالا رفتن، مثل سفینه فضایی در طراحی لوگو وجود دارد. احساس حرکت به سمت بالا و اوج گرفتن که با سمبل طراحی شده برجسته شده، الهام گرفته از شوق بشر برای لمس ستاره ها و سفر به فضا است. همچنین برگرفته از اشتیاق، آرزو و رویایی است که هر بازیکن فوتبال در سر دارد تا کاپ قهرمانی جام جهانی را در دستهایش بالا ببرد. المان و نماد قسمت بالای لوگو، توپ فوتبال در قالب شکل اولین ماهواره جهان ساخت کشور روسیه است.

به این معنی که توپ خاص طراحی شده جادویش را در سرتاسر روسیه (بزرگترین کشور دنیا) پراکنده می کند و مردم سرتاسر دنیا را برای پیوستن به این جشن بزرگ دعوت می کند.

این لوگو سرشار از المانهای روسی است؛ اسطوره های روسی، معماری و تزئینات روسی و باورهای روسی. حتی رونمایی از آن به شیوه غافلگیرکننده ای به شیوه روسی انجام شد! همچنین به طور کامل پیداست که ماجراجویی های فضایی روسیه و دستاوردهای هوا و فضای این کشور اساس و پایه الهام برای طراحی لوگوی فیفا 2018 بوده است. این طور به نظر می رسد که روسیه با این لوگو می خواهد جادوی کشورش را با رویاهای مردم تمام دنیا جشن بگیرد!

امیدوارم لذت برده باشید!

بخش آموزش، پژوهش و گسترش فرهنگی برندینگ نیک اندام

لوگو (( یکی برای همیشه ! ))

آدرس وب سایت های تخصصی :

وب سایت تخصصی برندینگ : www.nikandam.com

وب سایت تخصصی طراحی لوگو: www.logo.ir

وب سایت تخصصی خلق و طراحی شعار تبلیغاتی : www.slogan.ir

پیج لوگو را در اینستاگرام دنبال کنید: @logo.ir

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.

تمام اخبار و مطالب مندرج در وب سایت لوگو، شامل حمایت از حق مولف ومترجم بوده و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.